Čim oddelenejšie budeme žiť pre Boha, tým väčšmi môžeme byť v bezpečí. Boh chce odlíšiť svoj ľud od hriešnikov. „Vyjdi spomedzi nich...“ (1M 12,1, voľne) „Kresťanský svet“ je taký odpudzujúci, že Sväté Písmo o ňom nikdy nehovorí. Asvetský kresťan je podobný a duchovne chorý. Patria k nim aj tí, ktorí uzatvárajú kompromisy s Kristovými nepriateľmi. Naša bezpečnosť nespočíva v tom, že sa zjednáme s nepriateľmi, ale v tom, že budeme žiť oddelene s najmocnejším Priateľom. Potom sme v bezpečí aj vtedy, keď nás svet vysmieva a ohovára, uškŕňa sa nám. Oslobodení sme od zlého vplyvu bezbožnosti, od svetskej pýchy, samoľúbosti a špinavých myšlienok. Boh sľubuje, že ten, kto je Jeho, bude „bývať v bezpečí osobitne“, keď pre hriech budú svet sužovať hlad a vojny. Pán povolal Abraháma zmesta Úru Chaldejov, on však na polceste zastal. Nedostal požehnanie, kým sa znova nepohol na Bohom určené miesto a nedošiel do kanaánskej zeme. Len tam bol skutočne v bezpečí, i keď bol obklopený nepriateľmi. Lót naopak nebol v Sodome v bezpečí, hoci bol obklopený priateľmi. Naša bezpečnosť spočíva v tom, že žijeme posvätený život s Bohom. |